دسته
لینک های مفید
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 8051
تعداد نوشته ها : 39
تعداد نظرات : 0
Rss
طراح قالب
GraphistThem259

زندان اسکندر یزد بنای ترسناک و دیدنی در ایران

شهر یزد یکی از شهرهای تاریخی ایران است که دارای بناهای متعدد تاریخی است  که مورد استقبال گردشگران خارجی نیز واقع شده است. یکی از مکان های تاریخ جالب زندان اسکندر یزد است.

زندان اسکندر یزد

شهر جهانی یزد مملو از جاذبه های تاریخی است که تماشا و گشت  گذر در آنها، روزها و بلکه هفته ها زمان می خواهد، بناهایی که نشان از فرهنگ و تمدن غنی این شهر دارند و خلاقیت هنر ایرانی را به نمایش می گذارند به طوریکه توریست های خارجی زیادی مشتاق به بازدید از کهن شهر یزد هستند، حالا هم که این شهر جهانی شده است، بهانه ها برای سفر به یزد بیشتر و بیشتر. یکی از آثار باستانی این شهر، زندان اسکندر و یا همان مدرسه ی ضیائیه است که در صورت سفر به یزد، بازدید از آن به شدت توصیه می شود. در ادامه همراه الی گشت باشید.

زندان اسکندر یزد

ساخت بنای زندان اسکندر یزد در قرن هفتم هجری توسط شخصی به نام ضیاء الدین حسی رضی شروع شد و ساخت آن حدود ۷۴ سال طول کشید. این بنا در یکی از قدیمی ترین مناطق شهر یزد یعنی منطقه ی فهادان و در میدان امام، کوچه رختشوی خانه قرار دارد. از آنجا که زندان اسکندر یزد در یک محله ی قدیمی این شهر است، به جاذبه های گرشدشگری دیگری مثل بقعه ی دوازده اما هم بسیار نزدیک است و در واقع فقط چند قدم با آن فاصله دارد و به همین دلیل می توان در یک زمان به راحتی از ۲ شاهکار تاریخ یزد دیدن کرد.

طبق آنچه بر جای مانده است، بعد از اینکه اسکندر به ایران حمله کرد، در مسیر شهر ری که امروزه یزد است، زندانی ساخت و نام آن را کثه گذاشت و وجود این زندان را می توان اینگونه توجیح کرد که او، مخالفان خود را در این زندان نگه می داشته است. اما تغییر نام کثه به زندان اسکندر می تواند به دلیل خوف و هراسی باشد که مردم آن دوران از اسکندر داشته اند. به نظر می رسد که این زندان، اولین بنایی بوده که در یزد به دستور اسکندر ساخته شده بوده است.

زندان اسکندر یزد

از آنجا که شهر یزد در دوران فرمانروایی آل مظفر از نظر علمی و فرهنگی به واج رسید، به دارالعلم معروف شد و مدرسه ضیائیه هم در همین دوران بود.

معماری زندان اسکندر یزد

زندان اسکندر و یا همان مدرسه ضیائیه، معماری ساده اما در عین حال زیبایی دارد. در ساخت این بنا فقط و فقط از خشت خام استفاده شده است و خبری از کاشیکاری های تزیینی آنچنانی نیست. اگر چه این بنا تا حالا مورد بازسازی قرار گرفته و مرمت شده است اما می توان استفاده از خشت خام را دلیل ماندگاری آن دانست.

زندان اسکندر یزد

چاه وسط حیاط مدرسه ضیائیه

احتمالاتی فراوان در مورد چاه موجود در حیاط مدرسه‌ ضیائیه وجود دارد که بیان‌کننده‌ی سیاه‌چال معروف مدرسه یا زندان اسکندر برای زندانی تبعیدیان زمان اسکندر مقدونی است؛ اما درواقع این گودال به علت فروریختگی پایاب در میان صحن آن ساختمان به وجود آمده که باعث ظهور چنین تصوراتی در بین مردم شده است. نکته‌ی دیگری که در مورد معماری این بنای عظیم تاریخی می‌توان ذکر کرد مربوط به تعمیر و مرمت آن است.

زندان اسکندر یزد

داخل مدرسه ضیائیه

احتمال ها و حدس های زیادی در مورد مدرسه ضیائیه وجود دارد که یکی از قوی ترین آن ها این است که بنایی که حالا می بینیم، به یکی از خانه های خاندان رضی بر می گردد. این بنا، بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به خاطر خرابی هایی که در آن ایجاد شده بود، آسیب های زیادی دید و به همین دلیل دوباره با خشت مرمت شد تا شکل اولیه اش را از دست ندهد  و با شماره‌ی ۷۷۰ در فهرست آثار ملی کشور توسط سازمان میراث فرهنگی به ثبت رسید.

همچنین

بادگیرهای یزد، جاذبه گردشگری در دبی! +عکس

دسته ها : گردشگری آسیا
چهارشنبه پانزدهم 6 1396

سفر به زیباترین روستاهای فرانسه

در اوایل دهه ۱۹۰۰ برادران فرانسوی ادوارد و آندره میشلین شروع به جمع آوری رستوران‌ها و هتل‌ها در یک راهنما به عنوان راهی برای جلب مردم به سفرهای دورتر کردند و با دادن ستاره به مکان‌های مختلف ارزش رانندگی کردن تا آنجا را مشخص کردند.
امروزه سیستم رتبه بندی استاندارد طلایی رستوران‌ها شده و ثابت می‌کند که این برادران در مورد سفرهای جاده‌ای فرانسه راه درستی انتخاب کرده بودند. در اینجا تعدادی از زیباترین روستاهای فرانسه که با ماشین باید به آن‌ها سفر کنید را مشاهده می‌کنید.
مونت سنت میشل
مونت سنت میشل به لطف چشم انداز صخره‌ای فوق العاده‌ای که از دریا بیرون آمده فورا قابل شناسایی و یکی از فتوژنیک‌ترین روستاهای فرانسه و پربازدیدترین مقصد در نورماندی است.
زیباترین روستاهای فرانسه

سنت امیلیون

این روستا در مسیر یک جاده زیارتی به سانتیاگو دو کمپوستلا قرار دارد و شامل مجموعه‌ای از کلیساها، صومعه‌ها و قلعه هاست.
زیباترین روستاهای فرانسه

 

سنت پل د ونس

این دهکده آفتابگردانی یکی از جاهایی است که عاشقان هنر حتما باید از آن بازدید کنند. در Fondation Maeght توقف کنید و هنر استادان مدرن و معاصر را ببینید، سپس از Chapelle du Rosaire دیدن کنید، جایی که هنری ماتیس پنجره‌های رنگی را طراحی کرد.

زیباترین روستاهای فرانسه

گوردس

پرونس روستاهای زیبایی دارد و دهکده تپه‌ای گوردس یکی از بهترین‌های آن هاست. این دهکده قرون وسطایی با مزارع اسطوخودوس و درختان زیتون احاطه شده است.
زیباترین روستاهای فرانسه

کنکوس

در یکی از ناشناخته‌ترین مناطق فرانسه، این روستا با دیوارهای سنگی بازدیدکنندگان را تشویق می‌کنند که بیایند و یک زندگی ساده‌تر را تجربه کنند. این منطقه بهترین غذاهای فرانسوی و باستانی را دارد.
زیباترین روستاهای فرانسه

وزیلی

این روستای تپه‌ای با کلیسای قرون وسطایی خود، باسیلیکا سنت ماری مادلین، یکی از میراث جهانی یونسکو مشهور است. هنگام رانندگی در جاده این منطقه از میان تاکستان ها، جنگل‌ها و قلعه‌ها عبور خواهید کرد.

زیباترین روستاهای فرانسه

پروجس

این دهکده قرون وسطایی با منظره فوق العاده در کوه‌های آلپ قرار گرفته و با دیوارهای سنگی و ساختمان‌های سبک تودور، باغ‌ها و خیابان‌های سنگفرش شده شناخته می‌شود. جذابیت تاریخی آن باعث می‌شود در بسیاری از فیلم‌های فرانسوی از مناظرش استفاده شود.
زیباترین روستاهای فرانسه

روکامادور

این دهکده کوچک در کنار یک صخره قرار دارد و در میان شکمو‌ها برای پنیر شیر بزش مشهور است و در بهار میزبان فستیوال پنیر است. قلعه قرن چهاردهمی و کلیسای سنت ساوور منظره دلپذیری در این روستا ایجاد کرده اند.
زیباترین روستاهای فرانسه

سنت جین د لوز

مسیرهای پرپیچ و خم منظره نفس گیری از سواحل ناهموار و ماسه‌ای و موج سواران را ارائه می‌دهد.
زیباترین روستاهای فرانسه
چهارشنبه پانزدهم 6 1396

راهنمای سفر تابستانی در ایران

یکی از مفرح ترین و بهترین لذت ها برای انسان سفر است که روحیه را از این رو به آن رو می کند. یکی از مناسب ترین زمان ها بای مسافرت نیز فصل تابستان است. اگر هنوز نمی دانید برای تابستان به کجا بروید کافی است این راهنمای سفر جمع و جور را مطالعه کنید شاید مقصد سفرتان را یافتید.

 

طبیعت‌گردی در ییلاق «مازیچال» در استان مازندران

دره بلوط

برای سفر به یک منطقه ییلاقی و خوش‌ آب‌وهوا فرصت را از دست ندهید. سراغ ییلاق مازیچال بروید. مازیچال در ١٧کیلومتری کلاردشت تا اواخر شهریور سکونتگاه ییلاقی روستاییان و دامداران منطقه است. این‌جا فرصت دارید در نبود آب لوله‌کشی، برق و حتی آنتن تلفن همراه یک زندگی بسیار متفاوت از زندگی شهری را تجربه کنید. مازی یا مازو در زبان محلی یعنی بلوط. چال هم اشاره به گودال یا دره‌ای دارد که محل رویش درختان مازو یا بلوط است.

راهنمایی برای سفر در تابستان و ایرانگردی در این فصل

چطور برسیم؟

خودروی سواری: از تهران حدود ٤ ساعت تا کلاردشت زمان لازم است. می‌توانید ناهار را همان‌جا بخورید. بعد از آن باید از جاده کلاردشت- عباس‌آباد حدود ٢کیلومتر به سمت عباس‌آباد بروید. از روستای طویدره که در سمت چپ جاده قرار دارد، در جاده خاکی و جنگلی برانید، از این‌جا تا مازیچال ١٧کیلومتر سربالایی راه پیش‌رو دارید.

اتوبوس: اگر وسیله شخصی ندارید، از تهران باید سوار اتوبوس‌های چالوس یا کلاردشت شوید. دوراهی مرزن‌آباد پیاده شوید. بقیه راه را با تاکسی یا نیسان بروید. از مرزن‌آباد تا مازیچال حدود ٢ساعت در راه خواهید بود.

کوه‌پیمایی سبک

در روستای مازیچال مسیرهای پاکوب و مال‌روی زیادی وجود دارند، می‌توانید هرکدام را که دل‌تان خواست برای پیاده‌روی انتخاب کنید که دو مسیر را برای پیاده‌روی در مازیچال پیشنهاد می‌کنم:

مسیر نخست: از تپه مازیچال به سوی جنگل و گوسفندسرای شورزمین

از تپه مازیچال شروع کنید. بعد از حدود ١٠دقیقه پیاده‌روی وارد جنگل خواهید شد. برای پیاده‌روی در این مسیر باید حدود ٥٠٠متر قبل از رسیدن به روستای مازیچال جاده خاکی سمت چپ جاده را که شیب ملایمی دارد، به سمت تپه مازیچال بروید. بالای این تپه چند خانه ساخته شده است.

راهنمایی برای سفر در تابستان و ایرانگردی در این فصل

از تپه مازیچال که دکل تلفن نیز بالای این تپه دیده می‌شود، باید به سمت جنوب‌غربی رفته و از میان درختان جنگل و مسیر پاکوب به شورزمین بروید. نشانه شورزمین دو تا کلبه است که در طرف جنوب و در میان یک بوته‌زار قرار گرفته و اگر هوا مه‌آلود نباشد از بالای تپه مازیچال دیده می‌شوند. زمان رفت‌وبرگشت در این مسیر با استراحت حدود ٢ ساعت خواهد شد.

مسیر دوم: پیاده‌روی به سمت کوه و ‌هزارچشمه

برای رفتن به ‌هزارچشمه هم باید از تپه مازیچال شروع کنید. این‌بار از تپه مازیچال دقیقا رو به جنوب بروید. اگر بالای تپه مازیچال بایستید، در سمت جنوب کوهی را خواهید دید که در غرب آن دیواره سنگی وجود دارد و در سمت شرق این کوه تپه‌های نسبتا کوتاه قرار گرفته‌اند. در بین این دو از دوردست چندین چشمه در دامنه کوه می‌بینید.

این چشمه‌ها به هزارچشمه معروف هستند. برای رسیدن به ‌هزارچشمه می‌توانید از جاده‌خاکی که در سمت چپ شما وجود دارد، حرکت کنید. اگر در بین راه استراحت کنید، حدود ٣ ساعت در راه خواهید بود.

کجا بمانیم؟

خانه‌های این‌جا ییلاقی و چوبی هستند. خانه‌ای برای اجاره در مازیچال وجود ندارد. اما ممکن است بعضی از ییلاق‌نشین‌ها برای یک شب اتاقی اجاره دهند. اگر نخواستید شبی ییلاقی را پشت‌سر بگذارید، می‌توانید شب را در یکی از اقامتگاه‌های کلاردشت بمانید.

راهنمایی برای سفر در تابستان و ایرانگردی در این فصل

چه بخوریم؟

مغازه یا فروشگاهی در منطقه وجود ندارد، به همین دلیل از غذای محلی هم در این منطقه خبری نیست، پس غذای کامل به تعداد وعده‌های لازم با خود همراه داشته باشید اما اگر به روستاییان یا گوسفندسرای آنها رسیدید، می‌توانید از آنها پنیر یا ماست بخرید.

کار در روشنی خورشید

مازیچال برق ندارد و شب‌ها تاریکی کلبه‌ها را نور گردسوز یا فانوس روشن می‌کند. دامداران این‌جا شب‌ها زود می‌خوابند و صبح با طلوع خورشید از خواب بیدار می‌شوند، به همین خاطر نباید شب‌ها سروصدا راه بیندازید تا مزاحم خواب دامداران نشوید.

ملزومات سفر

غیر از وسایل شخصی بهتر است این اشیا را هنگام سفر به مازیچال با خود به همراه داشته باشید: وسایل کامل کمپینگ،‌ کوله یک‌روزه،‌کیف کمری، چراغ قوه، غذا به تعداد وعده‌های لازم، بادگیر و لباس گرم، کیسه‌خواب، زیرانداز، کیف کمک‌های اولیه، کرم ضدآفتاب و کلاه آفتاب‌گیر، قمقمه آب و چادر ضدآب.


سفر به روستای «فیلبند» در استان مازندران

اقیانوس مه

هوای گرم و وجود ریزگردها، همین کافی است تا تعطیلات عیدفطر کمی از شهر ارتفاع گرفت و در اقیانوس مه، غرق شد.   برای رسیدن به این سرزمین ابرناک باید ٢٤٠ کیلومتر از تهران دور شد. از جاده هراز به سمت آمل رفت و در ٢٥کیلومتری جنوب شهر آمل، به سمت شرق و بعد هم روستای سنگچال منحرف شد تا به پنت‌هاوس استان مازندران رسید. روستای «فیلبند» آخرین بخش چلاو است که با گذر از جنگل‌های آن پدیدار می‌شود.

راهنمایی برای سفر در تابستان و ایرانگردی در این فصل

تمام راه ماشین‌رو است، اما چون در طول مسیر تابلوهای چندان مشخصی وجود ندارد، برای پیدا کردن روستا باید کمی صبوری کرد و مهم‌تر از آن روحیه ماجراجویی به خرج داد.  اگر توان جسمی بالا باشد، می‌توان از سنگچال تا فیلبند، یک جنگل‌نوردی چهار، پنج ساعته داشت که البته باید شرایط آب‌وهوایی را در نظر گرفت تا گرفتار تگرگ، رعد و برق و مه نشد. فیلبند، روستایی فصلی و ییلاقی در ارتفاع ٢٧٠٠متری رشته‌کوه البرز است.

زمستانی سخت و برفی و تابستانی چهارفصل دارد که در یک روز می‌توان شاهد بارش باران، تگرگ، تندباد، هجوم ابرها و مه، تابش آفتاب و رنگین‌کمان بود. برای همین توصیه می‌شود لباس مناسب چهارفصل در این سفر کوتاه همراه باشد. ماجراجویی در فیلبند را یک‌روزه می‌توان به سرانجام رساند، اما خانه‌های محلی که به مسافران کرایه داده می‌شود، این فرصت را فراهم می‌کند تا چند روزی دور از ازدحام شهر، زندگی روستایی را تجربه کرد.

راهنمایی برای سفر در تابستان و ایرانگردی در این فصل

اجاره این خانه‌ها از شبی ١٥٠‌هزار تومان شروع می‌شود و در زمان شلوغی و ازدحام مسافران، به مرز ٤٠٠‌هزار تومان هم می‌رسد. اما جز این خانه‌ها، «تکیه غرب» روستا هم است که با حدود ٣٠‌هزار تومان، اتاق‌های آن برای یک شب اجاره داده می‌شود، البته سرویس بهداشتی آن مشترک است. تکیه، آب گرم ندارد، اما خانم متولی تکیه، هنگام تحویل دادن اتاق، یک چراغ علاءالدین، گردسوز و یک لامپ در اختیار می‌گذارد، تا شبی بی‌دغدغه و همراه با نوستالژی سپری شود. تنها سوغات روستا برای گردشگران، محصولات دامی، کشاورزی و مهم‌تر از آن طبیعت بکرش است.

راهنمایی برای سفر در تابستان و ایرانگردی در این فصل

روستا با آن‌که در چند‌ سال اخیر به خاطر اقیانوس ابر و مه مقصد تورها شده، اما خوشبختانه تاکنون از گزند هجوم مسافران انبوه و زباله‌های آنها درامان‌مانده است. هرچند ویروس ویلاسازی به دامنه‌های جنگلی آن نفوذ کرده، اما فیلبند به مرحمت ساکنان کهنسالش، همچنان بکر مانده است. مردم فیلبند خونگرم و مهمان‌نوازند، اما هر‌سال با بیشترشدن شمار گردشگران در روستا بیم دارند زباله‌های مسافران روزی نصیب‌شان شود و رفتار ناهنجار بعضی‌ها منزجرشان کند. داستان‌هایی که در پایین‌دست مازندران به وفور اتفاق می‌افتد.


راهنمایی برای گشت‌وگذار به روستای «بندر هنزا» در استان کرمان

زمستان در خرماپزان

هیچ تصورش را نمی‌کنید که در گرمای معروف به خرماپز کرمان می‌توانید منطقه‌ای را بیابید که سرمایش یادآور زمستان است. استان کرمان به‌عنوان پهناور‌ترین استان کشور در هر فصل از سال، سفره مهمان‌نوازی‌اش را به روی مهمانانش گسترده است. سفره‌ای که در آن خلوص و سادگی مردمان این خطه زبانزد خاص و عام شده است.

«بندر هنزا» روستایی است از توابع بخش رابر در شهرستان رابر استان کرمان که ییلاق تعدادی از عشایر کرمان در فصل تابستان به حساب می‌آید. برای این روستاگردی تابستانی باید کرمان را به سمت شهرستان بافت ترک کنید. رابر  یک شهر کوهستانی است که پیش از رسیدن به بندر هنزا باید آن را طی کنید، سپس جاده رابر- جیرفت شما را می‌خواند. این جاده را پی می‌گیرد تا در سمت چپ خود یک جاده فرعی می‌بیند که تابلوی روستای گردشگری بندر هنزا به شما خوش‌آمد می‌گوید.

راهنمایی برای سفر در تابستان و ایرانگردی در این فصل

بندر هنزا یک سرزمین رویایی است، با درخت‌های کهن گردو  و مردمان صمیمی و جاری مانند رودخانه‌ای که از میان روستا می‌گذرد.

برای اقامت یک یا چند روزه در این روستا می‌توانید  یکی از خانه‌های بوم‌گردی این روستا را انتخاب کنید. این خانه‌ها توسط بانوان پرتلاش روستا اداره می‌شود. اقامت در آنها همراه با غذاهای محلی هوای جیب شما را دارد و اجازه نمی‌دهد دغدغه هزینه‌ها، لذت گردش در روستا را برای شما از بین ببرد.

البته اگر می‌خواهید شبی را هم در کنار عشایر روستا تجربه کنید، اجازه دارید در نزدیکی همان خانه‌های بوم‌گردی چادرتان را علم کنید و از دیدن آسمان زیبای شب لذت ببرید.

پیاده‌روی در روستا را هرگز از دست ندهید. در مسیر رودخانه قدم‌بزنید و ریشه‌های چندین ساله درختان گردو را تماشا کنید. این روستا فرصت خوبی است برای عکاسی. مطمئن باشید عناصر زنده در این روستا آن‌قدر زیاد است که به راحتی نمی‌توانید عکس سلفی بگیرید.

راهنمایی برای سفر در تابستان و ایرانگردی در این فصل

درختان، پرندگان، سنگ‌ها و از همه مهم‌تر کودکان شاد و رها که در روستاگردی، شما را تنها نخواهند گذاشت.  شیرینی عسل این سرزمین رویایی به یادتان خواهد ماند، اگر از بومیان منطقه عسل خرید کنید. در نقاط مختلف روستا کندوهای رنگارنگ عسل را خواهید دید و وسوسه خواهید شد که طعم این عسل را بچشید.

چوپانان روستا مهربانند و دوست‌داشتنی، با آنها هم‌کلام شوید و لختی با داستان‌های شنیدنی جان‌تان را آرامش دهید.

بهشت در چند کیلومتری شماست، در منطقه‌ای به نام «تخت سرتشتک» که بومیان آن را تخت می‌نامند. از هنزا تا تخت حدود  ١٠کیلومتر جاده کوهستانی است. باید دور کوه بالا بروید تا به این بهشت سراسر سبز برسید. آن بالا دشتی سبز و وسیع چشم‌به‌راه، رهنوردانی است که خسته از دود و ماشین دل‌شان برای خودشان تنگ شده است.

حضور عشایر در تخت، چهره واقعی زندگی را برایتان به نمایش می‌گذارد. زیبایی زندگی در این دشت چشم و دل‌تان را روشن می‌کند. آرام و بی‌صداست اما پر از حرکت و جنب‌وجوش. دمی بر تخت زندگی بیاسایید و خودتان را به یک چای یا دم‌نوش دعوت کنید. اما این را فراموش نکنید که هیچ‌کدام از تخت‌ها ماندگار نبوده‌اند، حتی این تخت برای بومیانش. در فصل سرد ‌سال زندگی برایشان طاقت‌فرسا خواهد شد، پس باید تخت را هم روزی رها کرد.

راهنمایی برای سفر در تابستان و ایرانگردی در این فصل

نام این سفر را رهایی بگذارید. در این سفر برای دستیابی به لذتی وصف‌نشدنی رها باشید. رهایی این سفر دغدغه‌های زندگی روزمره را مانند همان رودخانه جاری و آن دشت سراسر سبز، زیبا خواهد کرد.

خنکای روستای بندر هنزا و منطقه تخت سرتشتک، خاطره‌ای به‌یادماندنی از این استان گرم برایتان خواهد داشت.


 

در سفر به «بندر ترکمن» در استان گلستان چه می‌بینیم؟

 

سفر به رنگ و آیین

وقتی صحبت از سفر به شمال کشور می‌شود، پیش از هرچیزی سفر به مازندران و گیلان در ذهن ما خطور می‌کند؛ درحالی‌که گلستان یکی از استان‌های شمالی ما است که هم به این دلیل ‌که کمتر گردشگران به آن‌جا هجوم برده‌اند، بکرتر مانده و هم جاذبه‌هایی دارد که می‌تواند علاقه‌مندان به شمال را به خود بخواند. برای سفر به گلستان پیشنهاد می‌کنیم به بندر ترکم بروید. بندری که سال‌ها پیش به نام «بندرشاه» خوانده می‌شده و حالا با لباس‌های رنگارنگ مردمش، رقص خاص و آیین‌های جالب مذهبی و محلی شناخته می‌شود.

می‌گویند این شهر نخستین شهر ایران است که کاملا توسط معماران تحصیلکرده طراحی و معماری شده. این هم دلیلی است بر منظم بودن ساختار شهری آن ‌که جذابیت‌های دیدن آن را بیشتر می‌کند. اما می‌توانید علاوه‌بر دیدن این ساختار جالب، خانه‌های چوبی را نیز در بخش گومش‌تپه مشاهده کنید. در این سفر حتما به اسکله تفریحی سر بزنید. در آن‌جا تفریحاتی مثل قایق‏های پدالی یا موتوری وجود دارد که می‌توانید از آنها استفاده کنید. همین‌طور دیدن و خرید از بازارچه ساحلی در اطراف اسکله نیز اغلب برای گردشگران بسیار جذاب است.

راهنمایی برای سفر در تابستان و ایرانگردی در این فصل

در این بازارچه‌ها می‌توانید جشنواره‌ای از رنگ را ببینید که در لباس‌ها، پارچه‌ها و قالیچه‌های ترکمن موج می‌زند. این تصویر البته در دوشنبه‌بازار معروف بندر ترکمن هم دیده می‌شود و گردشگران بسیاری را به خود جذب می‌کند. از این بازارچه‌ها می‌توانید فرش و پشتی ترکمنی، روسری‌های زنانه و صنایع‌دستی ترکمن‌ها را به یادگار و به‌عنوان سوغات بیاورید.

البته فراموش نکنید که ماهی، خاویار، برنج و دیگر محصولات کشاورزی هم از سوغاتی‌های خوردنی بندر ترکمن هستند. وقتی تا بندر ترکمن می‌روید، نباید به هیچ وجه دیدن آشوراده را از دست بدهید. این جزیره تنها جزیره ایرانی خزر است که حالا خالی از سکنه شده و قرار است به جزیره‌ای گردشگری تبدیل شود.  آشوراده که در مرکز شبه‌جزیره میانکاله واقع شده، یکی از بهترین سایت‌های پرنده‌نگری است.

راهنمایی برای سفر در تابستان و ایرانگردی در این فصل

پس در این سفر دوربین دوچشم هم به همراه داشته باشید؛ گرچه بدون چشم مسلح نیز می‌توانید گونه‌های جذاب و متفاوت پرندگان را در آن مشاهده کنید. تالاب گمیشان هم یکی از جاذبه‌های طبیعی این منطقه است که به‌عنوان منطقه حفاظت‌شده معرفی شده و در فهرست تالاب‌های بین‌المللی در کنوانسیون رامسر نیز قرار گرفته است.

برای رسیدن به آن باید از بندر ترکمن به سمت شمال حرکت کنید و پس از پیمودن حدود ۲۰ کیلومتر به شهرستان گمیش‌تپه برسید و از آن‌جا همچنان در جهت شمال ادامه دهید تا با طی ۱۰کیلومتر دیگر به سر محیط‌بانی گمیشان برسید. اما در  سفر خود به این بندر شمالی، میل‌کردن غذاهای محلی آنها را نیز نباید از دست بدهید. پیشنهاد ما هم امتحان‌کردن «چکدرمه» و «هلی آش» است؛ «چکدرمه»‌ای که از گوشت و پلو تهیه و «هلی آش»ی که با بنشن و گوجه و شکر و پیاز و… پخته می‌شود.

راهنمایی برای سفر در تابستان و ایرانگردی در این فصل

بندر ترکمن که در فاصله ٤٠٠کیلومتری پایتخت قرار دارد، نزدیک به ٦ساعت از پایتخت‌نشینان زمان می‌گیرد تا از طریق جاده فیروزکوه به آن برسند. شما هم ساکن هر شهر دیگری هستید، می‌توانید با استفاده از نرم‌افزار گوگل‌مپ، فاصله زمانی و کیلومتری خود را با این مقصد تخمین بزنید.


 

پیشنهاد سفر یک‌روزه به «خوانسار» در استان اصفهان

 

گذر به کوچه‌باغ‌های خنک خاطرات

در روزهای داغ تابستان قدم‌زدن در کوچه‌باغ‌های زیبا، زیر سایه درختان و کنار جویبارها شاید تبدیل به یک آرزوی طول و دراز برای شهروندان خسته از زندگی ماشینی و آپارتمان‌نشینی شده باشد. این آرزو زیاد هم از شما دور نیست، کافی است چند ساعتی از تهران دور شوید و ناگهان خود را در شهر خوانسار که هنوز هم کوچه‌باغ‌هایش را حفظ کرده است، ببینید.

راهنمایی برای سفر در تابستان و ایرانگردی در این فصل

خوانسار در استان اصفهان در مرز بین روستا و شهر قرار دارد. شهری که هنوز آن بافت سنتی و نوستالژیک باغ شهر‌های ایرانی را حفظ کرده است. کوچه‌باغ‌های خوانسار هنوز هم می‌تواند شما را به خاطرات دور و دراز پرتاب کند. خاطراتی که حتی شما ندیده‌اید، اما در ضمیر ناخودآگاه‌تان نقش بسته است. خاطرات کوچه‌باغ‌هایی که جویبار در آن روان بود و سایه درختانش در یک ظهر داغ تابستانی آسایشگاه شما بود.

خوانسار چنین شهری است  حتی خیابان اصلی شهر همچون یک تونل سبز پوشیده از سایه‌سار درختان است. خوانسار نام‌های مختلفی داشته و خانسار، خانی‌سار، خونسار، خوانسار و خوسار نامیده می‌شده است. نام خوانسار نیز از واژه خوان به معنی چشمه گرفته شده است. از مکان‌های گردشگری تاریخی خوانسار آرامگاه باباپیر یا شیخ اباعدنان (در نیمروز باختری شهر خوانسار) در پارک سرچشمه از دیگر یادگارهای روزگار صفوی است. هر چند شیخ عدنان، عارفی است که در سده ششم هجری می‌زیسته، ولی بنای کنونی با گنبد هرمی و دوپوش آن به شکل ١٢پهلو که فاقد تزیینات کاشی‌کاری است، در دوره صفویه بنا شده است. در این آرامگاه ٦ نفر از مشایخ و عارفان دیگر نیز به خاک سپرده شده‌اند.

راهنمایی برای سفر در تابستان و ایرانگردی در این فصل

خوانسار محل چشمه‌های فراوانی است. همین موضوع هم باعث شده این شهر طبیعت سبز و تازه‌ای داشته باشد. پارک جنگلی سرچشمه خوانسار در کنار آرامگاه شیخ اباعدنان با وسعتی حدود ۱۵هکتار و چشمه‌های متعدد ازجمله چشمه مرزنگوش، چشمه شترخون و چشمه پیر در دامنه کوه سیل قرار دارد.

در  این محل سکوهای مخصوص برای استراحت و نشستن تعبیه شده تا بازدیدکننده‌ها راحتی و آرامش بیشتری داشته باشند.

این پارک به‌عنوان منطقه نمونه گردشگری برگزیده شده و میانگین ورود گردشگر به آن از ابتدای اردیبهشت تا پایان شهریور در روزهای عادی هفته حدود ٣هزار نفر و در ایام تعطیل بیش از ۱۲‌هزار نفر است. در بخش جنوبی این شهر محله‌ای قدیمی به نام جهودا قرار گرفته که بنابر برخی روایت اقوال،  یهودیانی این محله را بنا کرده‌اند که همراه با کوروش به ایران آمده‌اند. یهودیان مهاجر به این شهر تا پیش از ایجاد رژیم اسراییل، در کوی جهودا یا جیدا زندگی می‌کردند. بعدها آنها به فلسطین اشغالی کوچ کردند و امروزه در خوانسار، پیروان دین یهود وجود ندارند.

راهنمایی برای سفر در تابستان و ایرانگردی در این فصل

از تهران و قم باید خود را به جاده اراک برسانید و پس از سلفچگان، دلیجان، خمین و گلپایگان، پس از حدود ٤ساعت‌و‌نیم و طی ٣٩٦ کیلومتر به خوانسار برسید. اگر هم ماندگار شدید، در آن‌جا چند مهمانسرا می‌توانند شما را برای شب‌مانی یاری کنند.


 

راهنمای سفر به روستای «اکنلو» در استان همدان

 

بالتازار در روستایی از درختان راش و صنوبر

احتمالا همدان از آن مقاصدی است که می‌شود بیش از یکبار به آن سفر کرد. اگر همدان مقصد سفر تابستانی شماست این‌بار وقت کمتری را در شهر بگذرانید و به اطراف همدان سری بزنید. متاسفانه جاذبه‌های پیرامونی در سفرهای ما مغفول و محجورند و اغلب، گشت‌و‌گذارهای شهری ما را از جذابیت‌های جانبی محروم می‌کنند. شهرهای تاریخی ما علاوه‌بر مرکزیت اجتماعی که ارمغان سابقه آنهاست، معمولا در گستره‌ای قابل‌توجه، توابعی ارزشمند و جذاب از منظر فرهنگی و طبیعی نیز دارند. حتی گاهی شهر تاریخی محصول انتقال مرکزیت جانبی به آن و تعویض جایگاه آن است که برای نمونه می‌توان به وضع تهران و شهرری اشاره کرد.

راهنمایی برای سفر در تابستان و ایرانگردی در این فصل

از این مقدمه که بگذریم، شاید برای مسافر همدان جالب باشد که محل زندگی و آزمایشگاه پروفسور بالتازار فرانسوی را که بین سال‌های ١٣٢٥ تا ١٣٤٠ ریاست انستیتوی پاستور ایران را برعهده داشت، از نزدیک ببیند. بالتازاری که به دلیلی شباهت اسمی با پروفسور بالتازار، مخترع افسانه‌ای انیمیشن قدیمی زاگربی در خاطر بسیاری از مردم ایران تداعی‌کننده نوستالژی کارتون جذاب دهه ٦٠ خواهد بود. دکتر بالتازار فرانسوی همزمان با طغیان بیماری طاعون در ‌سال ١٣٢٦ در استان کردستان، به مدت ١٧‌سال در روستای اکنلو زندگی کرد تا طاعون را ریشه‌یابی کند. آن روزها گذشت اما هنوز اکنلو می‌تواند به بالتازار و نتایج مطالعاتش بنازد.

دکتر مارسل بالتازار با همکاری پزشکان و محققان ایرانی، در ‌سال ١٣٣١ پایگاه تحقیقاتی انستیتوی پاستور ایران را با کمک خیری به نام جمشید قراگزلو در روستای اکنلو شهرستان کبودرآهنگ از توابع استان همدان تأسیس کرد، تا انجام مطالعات طاعون با سهولت بیشتری در غرب کشور دنبال شود و درنهایت با همکاری همکاران ایرانی خود توانست بیماری طاعون را در منطقه کنترل و مهار کند.

روستای اکنلو در فاصله ١٣٨کیلومتری شهر همدان واقع شده است. «اکنلو» کلمه‌ای ترکی به معنی کشتزار است. برای رسیدن به اکنلو باید از جاده اصلی تهران- همدان (اتوبان ساوه) به شهر فامنین در ٥٥ کیلومتری همدان رفته و بعد از گذشتن از کبودرآهنگ به بخش شیرین‌سو و سپس این روستا رسید. فاصله تهران تا اکنلو حدود ٣٦٥ کیلومتر است.

راهنمایی برای سفر در تابستان و ایرانگردی در این فصل

علاوه بر این جذابیت منحصربه‌فرد و ویژه، روستای اکنلو در قلعه‌ای قدیمی، گنجی از کتاب و فرهنگ را در دل خود جای داده است. کتابخانه‌ای با بیش از ۲۵‌هزار جلد کتاب! کتابخانه‌ای که مثل موزه‌ای پر است از کتاب‌های باارزش قدیمی و مطمئنا عظمت این کتابخانه و انبوه کتاب‌هایش شما را بهت‌زده خواهد کرد.

اکنلو روستایی ا‌ست بکر با درختان سر به فلک کشیده راش و صنوبر که جذابیت‌های طبیعی متنوعی نیز در اطراف آن واقع شده‌اند. غارهای علیصدر و کتله‌خور ازجمله این مناطق هستند.

از دیگر جاذبه‌های گردشگری نزدیک اکنلو می‌توان به تالاب شیرین‌سو اشاره کرد که تالابی دست‌ساز و از این رو به تالابی مصنوعی نیز مشهور است. در تالاب شیرین‌سو ٥٤گونه پرنده وجود دارند که جزو پرندگان کم‌نظیر و ارزشمند ایران هستند و فاصله آن تا روستای اکنلو حدود ٣٠کیلومتر است.
7 مقصد زیبا در ایران برای مسافرت در تابستان
بهترین مکان های دیدنی برای سفر تابستانی
معرفی مکان خنک و سرسبز برای سفر در تابستان
دسته ها : راهنمای سفر
دوشنبه ششم 6 1396

شهرهای زیبا برای پیاده روی

ونکوور، پاریس، بوستون، نیویورک و ملبورن تنها تعدادی از شهرهایی هستند که گردش در آن‌ها با پای پیاده لذت بیشتری از وسایل نقلیه دارد.

یک راه عالی برای گردش در شهر، سفر با پای پیاده در آن است تا غرق صداها، رایحه‌ها و تمام جزئیاتی شویم که این مکان‌ها را منحصربه‌فرد می‌کنند. چه به تنهایی در حال سفر باشید و چه اینکه همراه تورهای پیاده‌ روی محلی باشید، می‌توانید چیزهایی را ببینید که با ماشین و اتوبوس از دست می‌دادید. در ادامه فهرستی از بهترین شهرهای مناسب برای پیاده‌روی در جهان و دلایلی که باعث می‌شوند دلتان بخواهد سریعاً به آن‌ها سفر کنید، می‌آوریم.

ونکوور، کانادا

بهترین شهرهای دنیا برای پیاده روی

به تازگی در شهر ونکوور نقشه‌های مسیریابی  نصب شده‌اند که به شما در جهت‌یابی کمک می‌کنند. در امتداد «فالس کریک» (False Creek) قدم بزنید و در یک بازار محلی برای خرید غذای تازه توقف کنید، یا از «لاست لاگون» (Lost Lagoon)، پارک شهری که مخصوص افراد پیاده است، دیدن کنید. منظره‌ی کوهستان پشت رودخانه‌ی «برارد اینلت» (Burrard Inlet) محیط زیبایی را خلق می‌کند.

پنج شنبه دوم 6 1396
همه شما به خوبی می دانید که ژاپن جزو یکی از پیشرفته ترین کشورهای صنعتی جهان است. نوع غذا خوردن آنها، لهجه آنها، مراسم و اعتقادات آنها برای همه جذابیت دارد. این کشور در کارهای مهارتی، توانمندی، و تجارت نیز جز بهترین ها بوده و در همه ی زمینه ها از چینی و سرامیک گرفته تا تولید منسوجاتی مانند ابریشم همیشه پیشگام و قوی بوده است. خیلی قبل تر از بسیاری از دیدنی ترین کلیساهایی که در اروپا ساخته شده اند، معابد شینتو و بودایی ژاپن تأسیس شده بودند و زائران و مراجعان بسیاری را برای تماشای این طرح های ماهرانه و دکوراسیون ها به سمت خود می کشاندند. با وجود جنگ و ویرانی های طبیعی مانند زلزله، بخش عظیمی از این سنت و فرهنگ غنی که ژاپن دارد، از گذشته حفظ و یا بازسازی شده است. در ادامه ما شما را با دیدنی های کشور زیبای ژاپن آشنا خواهیم نمود.
دسته ها : گردشگری آسیا
جمعه بیستم 5 1396

راهنمای سفر به گالاتا (Galata) و کاراکوی(karakoy)

استانبول یکی از زیباترین شهرهای کشور ترکیه است که گردشگران زیادی هر ساله از این شهر دیدن می کنند و از تمام جهان برای سیاحت به این شهر تاریخی سفر می کنند.

در این مقاله با رستوران‌ها، هتل‌ها، مراکز خرید و جاذبه های توریستی گالاتا (Galata) و کاراکوی(karakoy) آشنا خواهیم شد. با کجارو همراه باشید.

درست در دو طرف پل گالاتا، دو اسکله‌ی امینونو و کاراکوی قرار دارند وقتی از منطقه‌ی امینونو(Eminonu) و پل گالاتا عبور کنید در آن سوی پل به کاراکوی خواهید رسید که در گذشته بندرگاه‌ مهم و معروفی بوده است. این منطقه‌ی ساحلی در اواخر امپراطوری عثمانی، مرکز تجاری و صنعتی این شهر محسوب می‌شده است و اکنون جزء قدیمی‌ترین مناطق شهر استانبول می‌باشد. همانطور که گفته شد در دوران حکومت عثمانی این بندرگاه باعث شده بود که سواحل شلوغ و تجاری این منطقه به یک قطب اقتصادی مبدل شوند، اما امروزه فقط قایق‌های تفریحی، کشتی‌های کروز و لنج‌های مسافر بر در این منطقه رفت و آمد می‌کنند.

با وجود تغییرات ایجاد شده، این منطقه هنوز هم حال و هوای تاریخی و قدیمی خود را حفظ کرده است. در امتداد خط ساحلی این منطقه، مساجد بسیاری به چشم می‌خورد که به دوران عثمانی مربوط می‌شوند. موزه‌ی هنر مدرن استانبول که در میان مساجد بیشمار این منطقه محصور گردیده، نزدیک به ایستگاه تراموای توپخانه (Tophane) و دقیقا در جایی برپا شده است که سابقا یک انبار بوده و کالاهایی که با کشتی به این منطقفه حمل می‌شده‌اند دراین انبار نگهداری می‌شدند. این موزه یکی از مهم‌ترین موزه‌های این شهر به حساب می‌آید و محله‌ی توپخانه نیز یکی از شناخته‌شده‌ترین محله‌های استانبول است . یکی از دلایل اصلی شهرت این محله این است که قهوه‌خانه‌ها و چایخانه‌های بیشماری در این محله وجود دارد که پر از مشتریانی است که در حال پک زدن قلیان‌هایشان هستند. با ایجاد کافه‌های مدرن، گالری‌های هنری و بوتیک‌ها و هتل‌های مدرن در طی سال‌های اخیر، موجی آغاز گردیده است تا اینکه منطقه‌ی کاراکوی نوسازی شده و به یک محله‌ی مدرن تبدیل شود و بافت قدیمی و دلگیر این منطقه که شامل مغازه‌های آهن فروشی و دفاتر واردات و صادرات قدیمی می‌باشد کم کم برچیده شود. علاوه براین به زودی پروژه‌ی عظیم نوسازی بندر گالاتا شروع خواهد شد که به احتمال زیاد پروژه‌ی نوسازی با این هدف انجام می‌شود که به این منطقه ساحلی روح تازه‌ای دمیده شود و باعث رونق بیشتر این منطقه گردد.

دسته ها : گردشگری ترکیه
جمعه بیستم 5 1396

تاریخچه ای کوچک از آرژانتین

آرژانتین هشتمین کشور بزرگ دنیا و یکی از مقاصد محبوب گردشگری در آمریکای جنوبی است. چه بخواهید کل قاره‌ی آمریکا را در مدتی کوتاه بگردید، چه به دنبال سفری ارزان باشید، آرژانتین می‌تواند مقصد مناسبی برای شما باشد. از کافه‌های شهر بوینس آیرس گرفته تا زیبایی‌های طبیعی آبشار‌های ایگواسو (Iguazu) و یخچال‌های طبیعی پریتو مورنو (Perito Moreno)، همه و همه جاذبه‌هایی بسیار زیبا و شگفت‌انگیز در نظر گردشگران هستند. برخی از زیبا‌ترین مناظر دنیا یعنی بیابان پاتاگونیا (Patagonian Stepp)، رشته کوه‌های آند و رود لاش (lush Lake) در کشور آرژانتین هستند. همچنین آرژانتین به‌عنوان کشوری بین‌المللی شناخته می‌شود که در آن منطقه بیشتر از همه‌ی کشور‌های اطراف خود به کشور‌های اروپایی شباهت دارد. برای گشت و گذار در آرژانتین وقت بگذارید و مطمئن باشید که مناظر زیبا و جاذبه‌های مختلف آن ارزش وقت گذاشتن را دارد.

دسته ها : راهنمای سفر
سه شنبه هفدهم 5 1396

تایوان مقصدی ایده آل برای گردشگری مسلمانان

مردم تایوان به ذات میهمان‌نوازشان معروف هستند پس جای تعجب نیست اگر بدانیم که در سال ۲۰۱۴ بیش از ۱۸۰ هزار مسلمان این کشور را به عنوان مقصد گردشگری خود انتخاب کردند. اما مسئولان گردشگری می‌خواهند این رقم را تا سال ۲۰۱۸ به دو برابر افزایش دهند. حال که به زمان مقرر نزدیک شده‌ایم، مسئولین تلاش مضاعفی را به کار برده‌اند تا گردشگران مسلمان احساس ویژه‌ای برای میهمانی در این کشور داشته باشند.

تایوان

در این تلاش، مسئولین گردشگری در حال تشویق هتل‌ها برای ساختن نمازخانه‌ی داخلی و نصب علامت جهت قبله‌ را در اتاق‌ها هستند. این تغییرات کوچک هزینه‌ی بسیار کمی برای هتل دارد اما به دلیل جلب نظر گردشگران مسلمان، بسیار سودآورند. همچنین برنامه‌هایی برای افزایش رستوران‌هایی که به صورت رسمی غذای حلال سرو می‌کنند وجود دارد تا بتوان نیازهای گردشگران رو به افزایش خاورمیانه و جنوب غرب آسیا را تامین کرد. در حال حاضر شهر تایپه فقط ۴۵ رستوران حلال دارد اما آقای کو ون جه (Ko Wen-je) شهردار پایتخت امیدوار است این رقم در کوتاه مدت افزایش پیدا کند.

دسته ها : گردشگری آسیا
سه شنبه هفدهم 5 1396

چگونه و چه زمانی به پرو سفر کنیم

کشوری است در آمریکای جنوبی. پایتخت آن لیما است. این کشور از شمال با اکوادور و کلمبیا، از شرق با برزیل، از جنوب شرقی با بولیوی، از جنوب با شیلی و از غرب با اقیانوس آرام هم‌مرز است. پرو کشوری است با پشتوانه غنی تاریخی و فرهنگی. پرو یکی از مشهورترین و محبوب‌ترین مقصدهای گردشگری در آمریکای جنوبی است. بیشتر گردشگران برای عبور از مسیر اینکا تریل (Inca Trail) و رسیدن به ماچو پیچو به این کشور سفر می‌کنند. بنابراین بسیاری از آنها اکثر جاذبه‌های گردشگری این کشور را از دست می‌دهند. اگر می‌خواهید سفری آرام و دور از جمعیت انبوه گردشگران را تجربه کنید، بهترین کار این است که از مسیرها و مقصدهای شلوغ گردشگری فاصله بگیرید. می‌توانید از جنگل‌ها دیدن کنید، آمازون را ببینید، به ساحل دریاچه‌ی تیتیکاکا بروید یا تفریحات ساحلی را تجربه کنید. در سفر به پرو، با سفر در مسیرهای خلوت‌تر، فرهنگ اهالی را از نزدیک می‌بینید، اسپانیایی یاد می‌گیرید و نوشیدنی‌های محلی را می‌چشید.  پرو سرزمینی شگفت‌انگیز و البته ارزان است. در اینجا شما را در سفر به پرو راهنمایی می کنیم.

دسته ها : راهنمای سفر
شنبه هفتم 5 1396

سفر به کشور زیبای نروژ

مکان های زیادی روی این کره وجود داره که هر کدوم به نحوی از زیبایی های طبیعت پرده برداری می کنن، و به یه روش جدید آدم رو از وجود چنین صحنه های حیرت انگیزی به وجد میارن. دیدن ذره ای بیشتر از دنیایی که توش زندگی می کنیم میتونه امیدمون رو به زیبا و روشن بودن زندگی بیشتر کنه و بهمون یاد بده که هر جایی که زندگی می کنیم، به دنبال پیدا کردن زیبایی ها بگردیم.

یکی از مکان هایی که همه ی این زیبایی ها رو با هم داره، کشور نروژ هست. نروژ تقریبا یه کم از هر چیزی که خوشحالتون می کنه داره. کوه های پر ابهت سر سفید، جنگل های سرسبز و شگفت انگیز، نورهای شفقی رنگارنگ توی آسمون و سواحل رویایی که آبی دریاها رو منعکس می کنند. توی این مطلب میخوایم به زیبایی های کشور نروژ سری بزنیم تا اگر خوشتون اومد، سفر به این کشور رو در لیست سفرهای رویایی تون قرار بدین. فقط این رو فراموش نکنید، رسیدن به هر آرزویی با برنامه ریزی امکان پذیره.

راهنمای سفر به کشور نروژ

در حال حاضر،‌ نروژ کشور پادشاهی مستقل و متمرکزی است که قلمروی آن بخش غربی شبه‌جزیره اسکاندیناوی، «یان ماین» و مجمع‌الجزایر «سوالبارد» در قطب شمال را دربرمی‌گیرد. تا سال ۱۸۱۴ میلادی، جزایر فارو، گرینلند و ایسلند هم بخشی از پادشاهی نروژ محسوب می‌شدند. نروژ ۳۸۵۲۵۲ کیلومتر مربع وسعت دارد و جمعیت آن بالغ بر ۵۱۰۹۰۵۹ نفر است. این کشور از مشرق دارای یک نوار طولانی مرزی با سوئد و همچنین از شمال شرق با فنلاند و روسیه و از جنوب با تنگه «اسکاژراک» هم‌مرز است. سواحل نروژ طولانی و به اقیانوس اطلس و دریای بارنتز متصل است.

دسته ها : گردشگری نروژ
سه شنبه سوم 5 1396
X